Přeskočit na obsah

Zjistěte, jakou teplotu byste ideálně měli udržovat v různých místnostech

O nás

Blog

Zjistěte, jakou teplotu byste ideálně měli…

Máte pocit, že teplota ve vaší domácnosti není ideální, ale nevíte, co s tím? Pokud střídavě vytápíte pokoje a následně větráte kvůli vedru, zkuste raději najít teplotu, která vám bude dlouhodobě vyhovovat. Poradíme vám s ideální teplotou pro různé místnosti.

Optimální teplota v obývacím pokoji se liší od té, kterou byste měli udržovat v ložnici. A co chodba a koupelna? Každá místnost má svá specifika i doporučenou míru vytápění. Zavírání dveří pak pomůže tomu, aby se podmínky v jednotlivých místnostech udržely. Zjistěte, jak nejúčinněji vyladit teplotu v domácnosti! Poděkuje vám nejen vaše peněženka, ale i příroda, protože nižší spotřeba energie vede k větší udržitelnosti.

Kuchyň ani ložnici nepřetápějte

Zbytečně vysoká teplota je problémem mnoha domácností, v nichž se tak střídavě příliš topí a následně dlouho větrá. V obývacím pokoji se přece nemusíte cítit jako na pláži. Zbytečně vysoká teplota šplhající třeba k 25 °C navíc není pro lidský organismus optimální. Stačit by mělo 21 °C, což je ideální teplota pro naše tělo. Výjimkou je koupelna, kterou byste – obzvlášť v době sprchování – měli vyhřát tak, abyste se cítili příjemně. Klidně na 23-24 °C.

V kuchyni můžete udržovat asi o 2-3 °C nižší teplotu, ta se totiž během vaření a pečení zvýší sama. Opět se tak vyhnete pocitu vedra a zbytečnému větrání a vpouštění chladu do místnosti. Ložnice se také spokojí s nižší teplotou, například kolem 16-18 °C. Bývá vám večer v posteli teplo a opět příliš dlouho větráte? Zkuste v této místnosti topit méně a před spaním větrat jen na krátkou chvíli. Ani chodbu, kterou většinou pouze rychle projdete, nemusíte příliš vyhřívat.

Nechte to na termostatu nebo radiátorové hlavici

Nejste-li doma, nenechte teplotu klesnout pod 16 °C. Pomůže termostat, na němž lze nastavit teplotu pro různé části dne a týdne. Pokud váš byt termostatem nedisponuje, řešením mohou být termostatické hlavice na jednotlivé radiátory.

Jaká je ideální teplota doma?

Pokročilejší modely hlavic lze ovládat třeba i prostřednictvím chytrého telefonu, a to také na dálku. Vyhřejte chatu, než přijedete, nebo snižte teplotu v bytě, pokud neplánovaně přespáváte jinde a večer nedorazíte.

Zkuste v jednotlivých místnostech udržovat doporučené teploty třeba díky termostatu či termostatické hlavici. Nebudete tak muset znovu a znovu upravovat intenzitu vytápění. Při odchodu pak topení nikdy zcela nevypínejte.

Upravte teplotu v domácnosti ještě dnes

Zjistili jste, že v některých místnostech topíte zbytečně moc? Nebojte se teplotu postupně snižovat, dokud se nedostanete na doporučenou hodnotu. K původní teplotě se vždy můžete vrátit, pokud budete mít pocit, že vám změna nevyhovuje. Nezapomeňte také interiér vytápět alespoň na minimum i v době, kdy nejste doma.

red

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Bude mít Praha do deseti let o 45 % méně emisí?

Bude mít Praha do deseti let o 45 % méně emisí?

Jak třídit použité jedlé oleje? Za špatnou likvidaci hrozí pokuta až 100 000 Kč

Jak třídit použité jedlé oleje? Za špatnou likvidaci hrozí pokuta až 100 000 Kč