Přeskočit na obsah

Zjistěte, jakou teplotu byste ideálně měli udržovat v různých místnostech

O nás

Blog

Zjistěte, jakou teplotu byste ideálně měli…

Máte pocit, že teplota ve vaší domácnosti není ideální, ale nevíte, co s tím? Pokud střídavě vytápíte pokoje a následně větráte kvůli vedru, zkuste raději najít teplotu, která vám bude dlouhodobě vyhovovat. Poradíme vám s ideální teplotou pro různé místnosti.

Optimální teplota v obývacím pokoji se liší od té, kterou byste měli udržovat v ložnici. A co chodba a koupelna? Každá místnost má svá specifika i doporučenou míru vytápění. Zavírání dveří pak pomůže tomu, aby se podmínky v jednotlivých místnostech udržely. Zjistěte, jak nejúčinněji vyladit teplotu v domácnosti! Poděkuje vám nejen vaše peněženka, ale i příroda, protože nižší spotřeba energie vede k větší udržitelnosti.

Kuchyň ani ložnici nepřetápějte

Zbytečně vysoká teplota je problémem mnoha domácností, v nichž se tak střídavě příliš topí a následně dlouho větrá. V obývacím pokoji se přece nemusíte cítit jako na pláži. Zbytečně vysoká teplota šplhající třeba k 25 °C navíc není pro lidský organismus optimální. Stačit by mělo 21 °C, což je ideální teplota pro naše tělo. Výjimkou je koupelna, kterou byste – obzvlášť v době sprchování – měli vyhřát tak, abyste se cítili příjemně. Klidně na 23-24 °C.

V kuchyni můžete udržovat asi o 2-3 °C nižší teplotu, ta se totiž během vaření a pečení zvýší sama. Opět se tak vyhnete pocitu vedra a zbytečnému větrání a vpouštění chladu do místnosti. Ložnice se také spokojí s nižší teplotou, například kolem 16-18 °C. Bývá vám večer v posteli teplo a opět příliš dlouho větráte? Zkuste v této místnosti topit méně a před spaním větrat jen na krátkou chvíli. Ani chodbu, kterou většinou pouze rychle projdete, nemusíte příliš vyhřívat.

Nechte to na termostatu nebo radiátorové hlavici

Nejste-li doma, nenechte teplotu klesnout pod 16 °C. Pomůže termostat, na němž lze nastavit teplotu pro různé části dne a týdne. Pokud váš byt termostatem nedisponuje, řešením mohou být termostatické hlavice na jednotlivé radiátory.

Jaká je ideální teplota doma?

Pokročilejší modely hlavic lze ovládat třeba i prostřednictvím chytrého telefonu, a to také na dálku. Vyhřejte chatu, než přijedete, nebo snižte teplotu v bytě, pokud neplánovaně přespáváte jinde a večer nedorazíte.

Zkuste v jednotlivých místnostech udržovat doporučené teploty třeba díky termostatu či termostatické hlavici. Nebudete tak muset znovu a znovu upravovat intenzitu vytápění. Při odchodu pak topení nikdy zcela nevypínejte.

Upravte teplotu v domácnosti ještě dnes

Zjistili jste, že v některých místnostech topíte zbytečně moc? Nebojte se teplotu postupně snižovat, dokud se nedostanete na doporučenou hodnotu. K původní teplotě se vždy můžete vrátit, pokud budete mít pocit, že vám změna nevyhovuje. Nezapomeňte také interiér vytápět alespoň na minimum i v době, kdy nejste doma.

red

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Libeňské Docky připojeny na teplárenské tepny

Libeňské Docky připojeny na teplárenské tepny

Jednorázové plasty dosloužily. Co bude dál?

Jednorázové plasty dosloužily. Co bude dál?