Přeskočit na obsah

Jaká je konečná cena za vytápění tepelným čerpadlem v bytovém domě?

O nás

Blog

Jaká je konečná cena za vytápění tepelným…

Uvažovali jste již o tom, že byste váš dům napojili na kaskádu tepelných čerpadel systému vzduch-voda? Motivací je snaha ušetřit finanční prostředky za vytápění. Je to však velmi nákladná investice, která zatíží váš společný fond na dlouhá léta dopředu.

Pořizovací náklady se vám budou promítat do ceny deset patnáct let, načež přijde čas na obnovu části instalované technologie. Je velmi pravděpodobné, že místo dlouho očekávané úspory opět budete na začátku.

Podívejme se na modelový příklad bytového domu s 24 domácnostmi (tabulka), jejichž roční spotřeba tepla na vytápění a ohřev vody je 500 GJ (139 MWh), což znamená zhruba 21 GJ (5,8 MWh) na byt, a který kalkuluje cenu tepla vyrobeného tepelným čerpadlem. Jsou zde uvedeny i důležité položky, které vstupují do konečné ceny za GJ (kWh).

Konečná cena vytápění zatepleného domu tepelným čerpadlem se pohybuje kolem běžné hranice 1 165 Kč/GJ (4,19 Kč kWh), což představuje téměř 25 tisíc korun na jeden takový byt ročně. Průměrná cena za GJ od Pražské teplárenské v Praze se pohybuje kolem 1100 Kč. Je tedy zřejmé, že prostředky investované do tepelných čerpadel mohly být místo toho investovány do oprav a nových technologií v domě, a byly by tak využity mnohem efektivněji.

tabulka-1

Tabulka obsahuje modelové příklady s orientačními cenami a náklady. Výše jednotlivých položek se může lišit podle provedení pro jednotlivé domy. Údaje nezahrnují náklady na odpojení od dálkového tepla, pokud budete odpojovat váš bytový dům od CZT, počítejte s náklady (projektová dokumentace, zemní práce, stavební úpravy, demontáž aj.) ve výši 0,5-1,5 mil Kč v závislosti na délce rušené přípojky.

red


Spočítali jsme to za vás. Zde naleznete podrobnou kalkulaci instalace a provozu tepelného čerpadla v bytovém domě v Praze.

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Světový den životního prostředí

Světový den životního prostředí

Letní odstávky, aneb když se zima zeptá…

Letní odstávky, aneb když se zima zeptá…