Přeskočit na obsah

Topit lze levněji a účinněji – stačí se zaměřit na zdánlivé maličkosti

O nás

Blog

Topit lze levněji a účinněji – stačí se…

Efektivní vytápění bez zbytečných ztrát dokáže pomoci nejen životnímu prostředí, ale i domácím financím.

Snížit výdaje za vytápění a zároveň udržet teplo v místnostech pomůže kvalitně provedená tepelná izolace. Efektivní zateplení fasády a výměna oken a dveří, to je zásadní krok, který ale nelze provést ze dne na den. Přinášíme vám proto rady, jak ušetřit i za stávajících podmínek. Výhledově pak můžete uvažovat o dlouhodobějším řešení, jako je třeba právě zateplení.

Pokoje zbytečně nepřetápějte

Příliš vysoká teplota je problémem mnoha domácností, v nichž se tak střídavě přehnaně topí a poté zbytečně větrá. Udržujte teplotu raději na nižších hodnotách, které vás nebudou nutit k častému vpouštění chladu do místnosti.

Odcházíte-li z bytu nebo domu, můžete teplotu snížit. Nevypínejte ale topení úplně, protože pokud stěny vychladnou, bude po vašem příchodu potřeba více energie – a tedy i peněz – a času k tomu, aby se interiér zase vyhřál.

Pokud používáte termostat, můžete na něm snadno nastavit ideální teplotu pro různé části dne a noci. Režim udržování teplot také přizpůsobte rozdílům v užívání bytu mezi víkendem a všedními dny.

Teplota se nastaví automaticky

Termostat nemáte a nezbývá vám tak nic jiného než manuální nastavování teploty na jednotlivých radiátorech pomocí klasické hlavice? Nezoufejte. Můžete si pořídit chytré termostatické hlavice, které regulují teplotu za vás.

Jak na ekologické vytápění domu?

Větrat je třeba i v zimě, ovšem krátce a intenzivně. Nenechávejte ale okna delší dobu v režimu ventilace. Raději je otevřete dokořán – ale jen na krátkou dobu.

Zkontrolujte, zda veškeré teplo z radiátoru proudí do místnosti, nebo jej něco blokuje. Špatně umístěná sedačka, dlouhá záclona či závěsy – to vše dokáže držet teplo u zdi a u okna. Teplo se pak nedostane k vám. Pomohou i odrazné fólie, které se instalují na zeď za radiátorem a odráží do místnosti teplo, které by jinak unikalo do zdi. Radiátory také pravidelně čistěte a odvzdušňujte.

Zkuste topit chytře a úsporně

Klíčem k efektivnímu a levnějšímu vytápění je udržování konstantní teploty namísto střídavého přetápění a větrání. Pomůže také nepřetápět místnosti, které tolik tepla nepotřebují, jako je třeba kuchyň nebo chodba. Uvažujte o investici v podobě termostatických radiátorových hlavic, které vám usnadní udržování teploty v domácnosti.

Efektivní vytápění nepřispívá jen k účinnějšímu vyhřátí bytu a finančním úsporám, ale v neposlední řadě je mnohem ekologičtější než tradiční, zažité metody. Chytré a ekologické vytápění tak pomáhá ke zkvalitnění životního prostředí v Praze a v konečném důsledku je i obecně šetrnější k přírodě.

red

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Nebudeme už plýtvat jídlem? Novoroční předsevzetí

Nebudeme už plýtvat jídlem? Novoroční předsevzetí

Konec jednorázového plastu, doba plastová ale nekončí

Konec jednorázového plastu, doba plastová ale nekončí