Přeskočit na obsah

Světový den životního prostředí

O nás

Blog

Světový den životního prostředí

Čím bychom mohli ještě ve vlastních životech přispět k ochraně přírody, přírodních zdrojů a udělat naše životy ve městě lepšími? Pátý červen je od roku 1972 Světovým dnem životního prostředí.

U příležitosti Světového dne životního prostředí se konají po celém světě nejrůznější akce. Jejich cílem je šířit obecné povědomí o ekologických problémech a nasměrovat pozornost veřejnosti k jejich řešení. I vznik pražských teplárenských tepen rozvádějících po metropoli teplo je šetrné řešení. Znamená stovky komínů, které vůbec nemusely být v Praze postaveny, neboť přivádějí teplo vznikající kogenerací až z elektrárny v Mělníce. Měli bychom jej podporovat.

Pro naše životní prostředí můžeme hodně udělat v první řadě minimalizací odpadu. Nejnovější žebříček Global Waste Index pro rok 2022 totiž odhaluje nelichotivý trend v naší zemi, protože Česká republika si v něm pohoršila o 12 míst – příčinou poklesu je právě výrazný nárůst odpadu, z 344 kg na 499 kg na obyvatele za pouhý rok! Téměř polovina z tohoto množství přitom končí na skládkách. Samozřejmě existují i země, které jsou na tom ještě hůře – například v USA vyprodukuje průměrný občan 811 kg odpadu ročně a v Chile se na skládky vyhazuje až 417 kg odpadu na obyvatele.

Oproti tomu Švýcarsko jako jediná země neposílá na skládku žádný odpad, přestože se 706 kg odpadu na obyvatele patří mezi země s velmi vysokou produkcí. Prostor pro zlepšení tedy existuje. Namísto na skládky může totiž i nevyužitelný komunální odpad zamířit do ZEVO, kde se přemění na teplo, jímž, v případě Prahy, Pražská teplárenská dokáže vytápět až 20 tisíc domácností.

Můžeme se zamyslet ale všichni, zda využíváme všechny možnosti pro ochranu okolí. Do práce možná nemusíme jezdit autem, ale MHD, na kole nebo dokonce pěšky. Můžeme šetřit vodou a dobře třídit odpad.

red

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Zrecyklovat dokážeme třetinu komunálního odpadu. Nejlépe kovy a sklo, nejhůře plasty.

Zrecyklovat dokážeme třetinu komunálního odpadu. Nejlépe kovy a sklo, nejhůře plasty.

Nebezpečné odpadky – které to jsou a kam s nimi?

Nebezpečné odpadky – které to jsou a kam s nimi?