26. 4. 2024
Majitelé tepelných čerpadel si letos za proud připlatí víc než ostatní. Za regulovanou složku ceny elektřiny, která se na celkových platbách za proud podílí asi čtyřiceti procenty, zaplatí běžný uživatel s tepelným čerpadlem o více než deset tisíc korun víc než loni.
„Hlavním faktorem růstu cen bylo znovu zavedení poplatků za obnovitelné zdroje. U domácností s roční spotřebou deset megawatthodin to znamená navýšení o šest tisíc korun,“ uvedl pro Novinky.cz energetický analytik Tomáš Vrňák z Ušetřeno.cz.
Poplatky za jistič a distribuci také výrazně vzrostly. U ČEZu se loni platilo za každou megawatthodinu u tepelného čerpadla 376 Kč ve vysokém a 218 Kč v nízkém tarifu. Letos je to násobně více, s růstem přes 240 % v nízkém tarifu, který uživatelé tepelných čerpadel a elektrických kotlů využívají nejčastěji.
Domácnosti s běžnou spotřebou devět MWh v nízkém a jedné MWh ve vysokém tarifu letos zaplatí o 11 500 Kč více, což představuje více než stoprocentní nárůst. „Považujeme za paradoxní, že ekologický zdroj vytápění ve formě tepelných čerpadel, na který mnoho domácností přešlo s nadějí energetických úspor, je stále více finančně znevýhodňován,“ prohlásil Vrňák. Častěji se podle něho objevují situace, kdy domácnosti nemají důvod přecházet z vytápění dřevem, uhlím nebo plynem na tepelné čerpadlo. Některé se dokonce vracejí zpět k starším způsobům vytápění kvůli nespokojenosti s tepelnými čerpadly.
„Navýšení regulovaných cen se nejvíce projevilo u zákazníků, kteří mají vysoké odběry ze soustavy, tedy mimo jiné u těch, kteří elektřinu používají na vytápění. Je to dáno primárně tím, že rostou především ceny přímo spojené s odebraným množstvím elektřiny,“ řekl Novinkám mluvčí Energetického regulačního úřadu Michal Kebort.
Domácnostem s běžnou spotřebou elektřiny a nejběžnější sazbou D02d platba za distribuci vzrostla mnohem méně. V distribuční oblasti ČEZ meziročně vzrostla z 1949 Kč za MWh na letošních 2439 Kč, tedy asi o čtvrtinu. U PRE se loni za distribuci platilo 1579 Kč za MWh a letos 1680 Kč, nárůst tedy činil šest a půl procenta. V distribuční oblasti EG.D lidé loni platili 2103 Kč a nově je to 2542 Kč, o pětinu víc.
Michal Kebort dodal, že růst nákladů na provoz energetických soustav je způsoben vyššími cenami elektřiny na krytí technických ztrát a náklady na udržování rovnováhy v přenosové soustavě. Stát loni dotacemi zastropoval regulovanou část ceny, ale tyto dotace od ledna skončily.
Sdílet