Přeskočit na obsah

Včely na pracovišti? Proč ne!

O nás

Blog

Včely na pracovišti? Proč ne!

Čistší a krásnější Prahu můžeme udělat lecčím. Jan Picka z Pražské teplárenské se rozhodl, že pomůže hezčí Praze chovem včel.

Jan Picka pracuje ve firmě již dvaadvacátým rokem jako manažer provozu rozvodných tepelných zařízení. Má pod sebou správce, kteří se svými týmy zajišťují provoz výměníkových stanic a fyzické dodávky tepla zákazníkům. „Už čtvrtým rokem včelařím. Rozhodl jsem se tedy umístit tři včelstva na pracoviště,“ říká Jan. Původně byla umístěna na jižní straně terasy Pražské teplárenské. Po změně pracovní pozice musel včelstva přemístit, aby k nim měl blíž a také kvůli lepší kontrole. Po dohodě s majitelem je umístil na pozemek dodavatele armatur nejen do Pražské teplárenské, ale celé skupiny Veolia. Výběr místa byl důležitý, aby měly včely sluníčko a dařilo se jim. „Včelám se nové místo líbí. A nápad jako takový se zase líbí mým kolegům. Některé jsem dokonce inspiroval, že se stanou také včelaři. Ale nepopírám, že někteří kolegové mají z místních včel respekt. Přitom včely vás nechají na pokoji, když k nim nejdete zepředu,“ vysvětluje Jan. Do práce Honza nepřestěhoval ale jen svá včelstva. Další jeho pýchou je sbírka rodinných starožitností, tedy věcí, které používali jeho předkové v každodenním životě. „Prolezl jsem půdy a ledacos zachránil, třeba když se prodával rodinný dům. Jsou to vlastně i vzpomínky. Je tam třeba dřevěná tramvaj, se kterou jsme si hráli – nejdřív děda, pak táta a nakonec já,“ říká. Honza je vzorem pro nás všechny, protože ne všechno musí skončit v popelnici.

Společnosti skupiny Veolia, do kterých Pražská teplárenská patří, na svých pozemcích chovají několik desítek včelstev. Jejich zásluhou se v krajině daří rozmanitým květinám. Med z takových včelstev vyhovuje všem požadavkům na kvalitu a bezpečnost potravin, uvedl Jan Rosmus z oddělení chemie Státního veterinárního ústavu Praha, nebyly v nich zjištěné nadlimitní těžké kovy ani rezidua pesticidů. V celé Praze eviduje Státní veterinární správa přes 800 včelařů, včely se tradičně chovají především ve starší zástavbě rodinných domů ve čtvrtích, jako jsou Troja, Libeň a Dejvice.

red

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Kamnům na uhlí a koks v Praze odzvonilo

Kamnům na uhlí a koks v Praze odzvonilo

Co dělat, když vám soused kouří kamny pod okny…

Co dělat, když vám soused kouří kamny pod okny…