Přeskočit na obsah

Praha čistá na tramvaji

O nás

Blog

Praha čistá na tramvaji

Od podzimu loňského roku brázdí pražské ulice tramvaj Škoda 15T ForCity opředená teplárenskými tepnami s motivem Praha čistá.

Tepny jsou důležitou součástí lidského těla. Stejně tak je důležitá i teplárenská soustava Pražské teplárenské ze skupiny Veolia pro naši metropoli. Ekologicky rozvádí teplo do bytů, škol, továren či zdravotnických zařízení. Motiv na tramvaji proto může připomínat obrázek uzavřené oběhové soustavy v anatomickém atlase.

Tramvaj nese vzkaz – poděkování Pražanům, že používají dálkové teplo, které proudí pod městem. Díky tomu může být vzduch v metropoli čistější. Kdyby tomu tak nebylo a každý dům by měl své lokální topeniště, které by nízkým komínem vypouštělo do okolí zplodiny, zhoršilo by se ovzduší v celé Praze, což potvrzuje i studie nezávislé společnosti ATEM, která se zabývá hodnocením životního prostředí pro pražský magistrát a další instituce.

Pomalovaná tramvaj denně křižuje celou Prahu, cestující se s ní mohou svézt na nejrůznějších trasách. Dopravní podnik ji v průběhu měsíce vystřídá na většině z nich, nejčastěji jezdí na linkách 11, 14, 17, 18 a 22.

Tramvaj bude jezdit po Praze celý další rok. Za tu dobu mají Pražané dostatek času si uvědomit, že díky teplu z teplárenské sítě, která leží pod městem, mohou ve svém městě dýchat čistší vzduch.

Jak se to dělá

Než bylo možné vypustit tramvaj s motivem Prahy čisté na koleje, bylo nutné zajistit polep 144 m2 plochy. Toho se ujala profesionální společnost, která se zaměřuje na venkovní reklamu. Nejprve se připravila data pro celou tramvaj pomocí šablony, která poté putovala do tiskárny. Ve studiu se nazvětšovala na velikost 1:1 a motiv se vytiskl na velkoplošném stroji na certifikovanou samolepicí fólii s laminací. Následovalo rozřezání fólie na jednotlivé díly, z nichž se složil samotný polep.

red

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Jednorázové plasty dosloužily. Co bude dál?

Jednorázové plasty dosloužily. Co bude dál?

Obnažená realita. Tepelná čerpadla peníze nešetří

Obnažená realita. Tepelná čerpadla peníze nešetří