12. 1. 2021
Vloni spotřeba tepla meziročně vzrostla, ale letošní zima se zařadila mezi pět nejteplejších od roku 1961. Nadprůměrně teplý je zatím i dosavadní průběh letošního roku. Ceny energií kromě toho v letošním roce raketově rostou, což lidi motivuje k úsporám.
Podle statistik Českého hydrometeorologického ústavu byl rok 2021 o 0,3 stupně Celsia chladnější, než je dlouhodobý normál teploty vzduchu. Nižší teploty, než je obvyklé, panovaly od února až do května, v červenci a v říjnu. V letošním roce naopak převažuje výrazně teplejší počasí. Leden i únor, nejchladnější měsíce v roce, převýšily dlouhodobý teplotní normál o 2,0 °C, resp. 3,2 °C. Následující dva měsíce byly naopak teplotně podprůměrné, ovšem v menší míře (-0,1 °C, resp. -2,1 °C), ale poté zase následovala řada tří nadprůměrně teplých měsíců, od května do července, s odchylkami od dlouhodobého normálu 1,2 °C, 2,2 °C, resp. 0,3 °C.
Počasí má na spotřebu tepla významný vliv. Podle údajů Teplárenského sdružení České republiky se teplotně mírně podprůměrný loňský rok promítl spolu s uvolněním pandemických opatření do téměř 10% meziročního nárůstu spotřeby tepla na vytápění a ohřev vody. Vzhledem k tomu, že ceny tepla za rok 2021 se většinou nijak výrazně nelišily od předchozích období, znamenalo zvýšení spotřeby pro domácnosti nárůst nákladů o necelých sto korun měsíčně.
Jiná situace nás však po všech stránkách čeká v letošním roce. Přestože lze další vývoj počasí odhadovat samozřejmě jen s velkou míru nejistoty, prozatím teplejší průběh roku 2022 naznačuje, že by mohlo při pokračujícím trendu dojít k meziročnímu snížení spotřeby tepla díky vyšším průměrným teplotám. Cena tepla v letošním roce bude navíc velmi negativně ovlivněna razantními nárůsty cen energií a dalšími nákladovými položkami. I v případě tužší zimy je tak pravděpodobné, že lidé budou nuceni maximálně šetřit. Spotřeba tepla za celý rok 2022 tak může zůstat na dosavadní úrovni, nebo dokonce klesnout.
red
Sdílet