Přeskočit na obsah

Jaká bude letos spotřeba tepla?

O nás

Blog

Jaká bude letos spotřeba tepla?

Vloni spotřeba tepla meziročně vzrostla, ale letošní zima se zařadila mezi pět nejteplejších od roku 1961. Nadprůměrně teplý je zatím i dosavadní průběh letošního roku. Ceny energií kromě toho v letošním roce raketově rostou, což lidi motivuje k úsporám.

Podle statistik Českého hydrometeorologického ústavu byl rok 2021 o 0,3 stupně Celsia chladnější, než je dlouhodobý normál teploty vzduchu. Nižší teploty, než je obvyklé, panovaly od února až do května, v červenci a v říjnu. V letošním roce naopak převažuje výrazně teplejší počasí. Leden i únor, nejchladnější měsíce v roce, převýšily dlouhodobý teplotní normál o 2,0 °C, resp. 3,2 °C. Následující dva měsíce byly naopak teplotně podprůměrné, ovšem v menší míře (-0,1 °C, resp. -2,1 °C), ale poté zase následovala řada tří nadprůměrně teplých měsíců, od května do července, s odchylkami od dlouhodobého normálu 1,2 °C, 2,2 °C, resp. 0,3 °C.

Počasí má na spotřebu tepla významný vliv. Podle údajů Teplárenského sdružení České republiky se teplotně mírně podprůměrný loňský rok promítl spolu s uvolněním pandemických opatření do téměř 10% meziročního nárůstu spotřeby tepla na vytápění a ohřev vody. Vzhledem k tomu, že ceny tepla za rok 2021 se většinou nijak výrazně nelišily od předchozích období, znamenalo zvýšení spotřeby pro domácnosti nárůst nákladů o necelých sto korun měsíčně.

Jiná situace nás však po všech stránkách čeká v letošním roce. Přestože lze další vývoj počasí odhadovat samozřejmě jen s velkou míru nejistoty, prozatím teplejší průběh roku 2022 naznačuje, že by mohlo při pokračujícím trendu dojít k meziročnímu snížení spotřeby tepla díky vyšším průměrným teplotám. Cena tepla v letošním roce bude navíc velmi negativně ovlivněna razantními nárůsty cen energií a dalšími nákladovými položkami. I v případě tužší zimy je tak pravděpodobné, že lidé budou nuceni maximálně šetřit. Spotřeba tepla za celý rok 2022 tak může zůstat na dosavadní úrovni, nebo dokonce klesnout.

red

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Recyklace vody jako nutnost?

Recyklace vody jako nutnost?

Pořídit, či nepořídit tepelné čerpadlo?

Pořídit, či nepořídit tepelné čerpadlo?