18. 5. 2022
Od července postupně zmizí některé plastové výrobky. Týká se to například jednorázových příborů, talířů, brček nebo vatových tyčinek.
Sotva se začalo nad plastovými výrobky smrákat, přišla pandemie koronaviru, která ukázala, že jednorázový plast může být užitečný. To ale neplatí o všech. Plasty a mikroplasty zamořují životní prostředí, jejich přítomnost byla potvrzena například i studií Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v těle vltavských ryb.
Důvodem zákazu výroby a prodeje vybraných výrobků ze strany EU je masivní nadužívání plastů, které zaneřádilo planetu. Omezení se budou týkat i nádob na potraviny nebo nápojů a kelímků z expandovaného polystyrenu. Podle odhadů se jen u nás ročně prodá zhruba 300 milionů plastových brček, 20 milionů talířů, 60 milionů příborů, 40 milionů nádob na jídlo a 40 milionů takových kelímků.
Prodejci mají rok na to, aby doprodali zásoby zakázaných výrobků včetně těch z bioplastu (velmi rychle se rozpadá na mikroplasty). V roce 2022 by tedy uvedené zboží mělo úplně zmizet z prodejních pultů v celé evropské sedmadvacítce. Výrobci se navíc nově začnou podílet na úklidu odpadu, který bude odložen mimo určená místa.
EU se snaží eliminovat všechny plastové produkty, mezi které patří i víčka od nápojových lahví. Pro ty bude od roku 2024 platit pravidlo upevnění víčka nebo uzávěrů k nádobám (například u obalů na mléko nebo džusy). Unie také stanovila, že v roce 2025 už by měly být plastové lahve vyrobeny aspoň z 25 % recyklovaného plastu, později až 30 %.
Produkce plastů neustále stoupá – takže to, co dnes vyprodukujeme, se nám vrátí za desítky let. Celou polovinu veškerého objemu plastů jsme vyrobili jen v posledních dvaceti letech a díky těmto omezením by se měla ročně snížit spotřeba plastových výrobků zhruba o 1,77 miliardy kusů. Zákaz jednorázových plastů je tedy správný směr k naší čistší budoucnosti.
red
Sdílet