Přeskočit na obsah

Jednorázové plasty dosloužily. Co bude dál?

O nás

Blog

Jednorázové plasty dosloužily. Co bude dál?

Plast. Plastický. Plastový. Dnes notoricky známý a všudypřítomný pojem vycházející z řeckého „plastikos" zpočátku označoval vše, co bylo snadno tvarovatelné a ohebné. Plasty takové přirozeně jsou, ty moderní navíc zdobí pevnost, odolnost a trvanlivost. S masovým rozšířením plastů ve druhé polovině 20. století se však právě tyto jejich „skvělé" vlastnosti staly naším prokletím.

V kombinaci s nízkou výrobní cenou a snadnou dostupností představují jedno z největších rizik současné doby. Hrozbou pro planetu jsou pak především plasty jednorázové. Jejich zákaz proto přichází – snad – právě včas!

Nejbližší exit z dálnice do klimatického pekla

Důvody, které v roce 2019 dovedly EU k zavedení směrnice zavazující členské státy k omezení plastového odpadu v mořích a oceánech a podpoře cirkulární ekonomiky, jsou přitom zjevné a dlouhodobě známé. Podle veřejně dostupných dat Světového fondu na ochranu přírody (WWF) a OSN se po celém světě válí či poplouvá přes 100 milionů tun plastového odpadu. Plasty tvoří až 80 % veškerého odpadu ve světových oceánech a každoročně zabíjejí na milion mořských ptáků a stovky tisíc dalších živočichů.

Plasty, kam se podíváš

Historie plastových obalů je velmi bohatá a nepochybně přinesla řadu pozitivních řešení. Nicméně konzumní společnost v posledních desetiletích dospěla do fáze, kdy kvůli stále se zvyšující oblibě prodeje jídla s sebou a rostoucím online prodejům v oblasti gastronomie neúnosně narůstá spotřeba jednorázového plastového nádobí, ať už se jedná například o jednorázové plastové misky, brčka či míchátka do nápojů.
Zákaz jednorázových plastů proto představuje smysluplný a efektivní nástroj, jak s plastovou invazí bojovat.

Jednou a dost není nikdy dost

Omezení prodeje a používání jednorázových plastových výrobků totiž podle odhadů Ministerstva životního prostředí ČR přinese jen u nás úsporu v řádu 1,77 miliard kusů. A ačkoli byla Česká republika v implementaci směrnice EU poněkud pomalejší, od října 2022 platí smysluplný zákaz používání plastových výrobků na jedno použití i u nás a za jeho porušení hrozí výrobcům a prodejcům pokuty až do výše 5 milionů Kč.
Zákaz přitom pokrývá široké spektrum výrobků z plastu: týká se jak plastových příborů, talířů či kelímků, tak plastových vatových tyčinek nebo tyček k balónkům. Navíc také posiluje odpovědnost výrobců a ukládá jim povinnost informovat spotřebitele o skutečnosti, že jejich výrobky obsahují plasty.

Zákon pomáhá uklízet

Zároveň budou producenti vybraných typů plastových výrobků povinni přispívat obcím na úklid veřejných prostor. Výrobců kelímků a nádob na nápoje se příspěvky do veřejných rozpočtů budou týkat od roku 2023.
EU ale zároveň pamatuje na podporu podnikatelů, jichž se restrikce týkají. Tuzemské ministerstvo životního prostředí už vypsalo dvě výzvy na dotace, které mají dotyčným přispět na přechod k alternativním materiálům.

I plastový obal může být ekologický

Jednorázově použitý plast nikdy ekologický nebude, nicméně řadu plastových obalů lze používat opakovaně a ekologicky. Pozornost si zaslouží například různé varianty zálohovaných kelímků či ekologických vratných krabiček na jídlo, které by do budoucna mohly ve značné míře nahradit jednorázové jídelní plastové krabičky s víčkem.

Mnohé gastropodniky navíc již v současnosti nabízejí svým zákazníkům slevy na jídlo s sebou ve vlastních obalech. Na popularitě nabírá rovněž bezobalový prodej, jehož cílem je také snížit množství plastů v oběhu.

A když už se vám výrobek v plastovém obalu dostane do ruky, myslete na to, že jej lze třídit. Plasty sice při recyklaci degradují a výrobky z recyklovaného plastu nikdy nemohou být tak kvalitní jako při prvním použití, přesto díky recyklačnímu procesu dochází k výraznému snížení spotřeby ropy nezbytné k jejich primární výrobě a snížení produkce skleníkových plynů. Především se ale nedostanou do volné přírody a pomohou ochránit tisíce životů.

red

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Jak ušetřit za vodu a její ohřev

Jak ušetřit za vodu a její ohřev

Zaměstnanci Pražské teplárenské mohou jezdit po Praze elektromobilem

Zaměstnanci Pražské teplárenské mohou jezdit po Praze elektromobilem