Přeskočit na obsah

Jak ušetřit za vodu a její ohřev

O nás

Blog

Jak ušetřit za vodu a její ohřev

Snižte náklady na vodu až o polovinu. Ušetřete i za energii potřebnou k ohřevu vody. Jak? Tím, že začnete používat úsporné sprchové hlavice a chytré vodovodní baterie. Je to hospodárné a ekologické.

Náklady na vodné a stočné stále rostou. Podle statistik ukrajují obě položky z ročního rozpočtu běžné čtyřčlenné rodiny v České republice až 15 000 Kč. A dalších přibližně 10 000 Kč padne na ohřev vody, kterou spotřebujeme především na mytí a sprchování. Každé úsporné opatření v této oblasti může mít tedy citelný přínos pro rodinné finance. A nejen to. Ušetříme i přírodu, protože nižší spotřeba teplé vody znamená také nižší spotřebu energie, a tím i méně emisí.

Existuje několik účinných řešení, která nám pomohou spotřebu teplé vody snížit, aniž bychom museli zásadně měnit své každodenní návyky a snižovat úroveň hygieny. Velká část účtu za teplou vodu vyletí za každodenní sprchování. Nemusíte se mýt méně, ale vyměňte běžnou sprchovou hlavici za úspornou – a rázem spotřebujete během pěti minut ve sprše jen 30 litrů teplé vody místo padesáti až šedesáti. Za rok tak ušetříte až 1500 Kč na osobu.

Vodou umí šetřit regulátory průtoku instalované mezi sprchovou hlavicí a hadicí. Tato zařízení mohou snížit průtok o 40 až 60 %. Nezapomeňte ani na vodovodní baterie v koupelně i v kuchyni. Úsporné verze používají různé způsoby, jak omezit zbytečné pouštění teplé vody. U kuchyňských vodovodních baterií si navíc můžete nastavit sílu vodního proudu.

Pokud si vodu ve své domácnosti ohříváte, nastavte si ohřívač na optimální teplotu vody 55 °C. A důsledně dbejte na takové drobnosti jako je rychlé umytí rukou jen studenou vodou přes vypínání vody při holení nebo čištění zubů až po zapínání pračky a myčky až po jejich kompletním naplnění.

red

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Češi hodně využívají dálkového vytápění, jak jsou na tom ostatní země?

Češi hodně využívají dálkového vytápění, jak jsou na tom ostatní země?

Cirkulární ekonomika

Cirkulární ekonomika