Přeskočit na obsah

Jak ušetřit na energiích?

O nás

Blog

Jak ušetřit na energiích?

Byli jsme zvyklí energiemi plýtvat. Byly levné. Dnes se situace změnila, především v cenách za elektřinu, plyn a teplo. Abychom situaci zvládli, musíme ušetřit. A často to není složité – stačí jen změnit své chování a po léta zažité návyky.

Kuchyň ani ložnici nepřetápějte

V obývacím pokoji se přece nemusíte cítit jako na pláži. Zbytečně vysoká teplota šplhající třeba až k 25 °C navíc není pro lidský organismus optimální. Stačit by mělo 21 °C, což je ideální teplota pro naše tělo. Výjimkou je koupelna, kterou byste – obzvlášť v době sprchování – měli vyhřát tak, abyste se cítili příjemně. Klidně na 23-24 °C.
V kuchyni můžete udržovat asi o 2-3 °C nižší teplotu, ta se totiž během vaření a pečení zvýší sama. Opět se tak vyhnete pocitu vedra a zbytečnému větrání a vpouštění chladu do místnosti. Ložnice se také spokojí s nižší teplotou, například kolem 16-18 °C. Bývá vám večer v posteli teplo a opět příliš dlouho větráte? Zkuste v této místnosti topit méně a před spaním větrat jen na krátkou chvíli. Ani chodbu, kterou většinou pouze rychle projdete, nemusíte příliš vyhřívat.

Nechte to na termostatu nebo radiátorové hlavici

Nejste-li doma, nenechte teplotu klesnout pod 16 °C. Pomůže termostat, na němž lze nastavit teplotu pro různé části dne a týdne. Pokud váš byt termostatem nedisponuje, řešením mohou být termostatické hlavice na jednotlivé radiátory.

Jaká je ideální teplota doma?

Pokročilejší modely hlavic lze ovládat třeba i prostřednictvím chytrého telefonu, a to také na dálku. Vyhřejte chatu, než přijedete, nebo snižte teplotu v bytě, pokud neplánovaně přespáváte jinde a večer nedorazíte.

Zkuste v jednotlivých místnostech udržovat doporučené teploty třeba díky termostatu či termostatické hlavici. Nebudete tak muset znovu a znovu upravovat intenzitu vytápění. Při odchodu pak topení nikdy zcela nevypínejte.

Upravte teplotu v domácnosti ještě dnes

Nebojte se teplotu postupně snižovat, dokud se nedostanete na doporučenou hodnotu. Nezapomeňte také interiér vytápět alespoň na minimum i v době, kdy nejste doma. Kromě vytápění můžete změnit i své dlouholeté návyky, které se týkají sprchování a osvětlení interiéru, nebo úplných zbytečností, které si lze odpustit. Příkladem mohou být vánoční osvětlení, ale našli bychom i spoustu dalších „věciček“, které vlastně nepotřebujeme.

red

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Máte svou spotřebu tepla pod kontrolou?

Máte svou spotřebu tepla pod kontrolou?

Majitelé nemovitostí se loni stávali lovnou zvěří „energošmejdů“

Majitelé nemovitostí se loni stávali lovnou zvěří „energošmejdů“