Přeskočit na obsah

Jak ušetřit na energiích?

O nás

Blog

Jak ušetřit na energiích?

Byli jsme zvyklí energiemi plýtvat. Byly levné. Dnes se situace změnila, především v cenách za elektřinu, plyn a teplo. Abychom situaci zvládli, musíme ušetřit. A často to není složité – stačí jen změnit své chování a po léta zažité návyky.

Kuchyň ani ložnici nepřetápějte

V obývacím pokoji se přece nemusíte cítit jako na pláži. Zbytečně vysoká teplota šplhající třeba až k 25 °C navíc není pro lidský organismus optimální. Stačit by mělo 21 °C, což je ideální teplota pro naše tělo. Výjimkou je koupelna, kterou byste – obzvlášť v době sprchování – měli vyhřát tak, abyste se cítili příjemně. Klidně na 23-24 °C.
V kuchyni můžete udržovat asi o 2-3 °C nižší teplotu, ta se totiž během vaření a pečení zvýší sama. Opět se tak vyhnete pocitu vedra a zbytečnému větrání a vpouštění chladu do místnosti. Ložnice se také spokojí s nižší teplotou, například kolem 16-18 °C. Bývá vám večer v posteli teplo a opět příliš dlouho větráte? Zkuste v této místnosti topit méně a před spaním větrat jen na krátkou chvíli. Ani chodbu, kterou většinou pouze rychle projdete, nemusíte příliš vyhřívat.

Nechte to na termostatu nebo radiátorové hlavici

Nejste-li doma, nenechte teplotu klesnout pod 16 °C. Pomůže termostat, na němž lze nastavit teplotu pro různé části dne a týdne. Pokud váš byt termostatem nedisponuje, řešením mohou být termostatické hlavice na jednotlivé radiátory.

Jaká je ideální teplota doma?

Pokročilejší modely hlavic lze ovládat třeba i prostřednictvím chytrého telefonu, a to také na dálku. Vyhřejte chatu, než přijedete, nebo snižte teplotu v bytě, pokud neplánovaně přespáváte jinde a večer nedorazíte.

Zkuste v jednotlivých místnostech udržovat doporučené teploty třeba díky termostatu či termostatické hlavici. Nebudete tak muset znovu a znovu upravovat intenzitu vytápění. Při odchodu pak topení nikdy zcela nevypínejte.

Upravte teplotu v domácnosti ještě dnes

Nebojte se teplotu postupně snižovat, dokud se nedostanete na doporučenou hodnotu. Nezapomeňte také interiér vytápět alespoň na minimum i v době, kdy nejste doma. Kromě vytápění můžete změnit i své dlouholeté návyky, které se týkají sprchování a osvětlení interiéru, nebo úplných zbytečností, které si lze odpustit. Příkladem mohou být vánoční osvětlení, ale našli bychom i spoustu dalších „věciček“, které vlastně nepotřebujeme.

red

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Včely na pracovišti? Proč ne!

Včely na pracovišti? Proč ne!

Bude mít Praha do deseti let o 45 % méně emisí?

Bude mít Praha do deseti let o 45 % méně emisí?