Přeskočit na obsah

Jak třídit použité jedlé oleje? Za špatnou likvidaci hrozí pokuta až 100 000 Kč

O nás

Blog

Jak třídit použité jedlé oleje? Za špatnou…

Smažíte? Pečete? Bez oleje nebo tuku se při tom neobjedete. Statistiky udávají, že průměrný člověk jich spotřebuje až 20 kilogramů ročně. Problém však nedělá jejich konzumace, ale následné třídění. Nesprávně provedená likvidace může mít totiž katastrofické následky. Přesvědčte se sami.

Češi patří v recyklaci mezi evropskou špičku – statistiky ukazují, že až 73 % z nás odpad pravidelně třídí. Když ale dojde na správnou manipulaci s jedlými oleji a tuky, už to tak slavné není. Průzkumy říkají, že drtivá část Čechů vyleje olej z pánve do dřezu nebo záchodové mísy. V tu chvíli si ale neuvědomují, jak velkou škodu může i pár kapek oleje v kanalizaci napáchat.

Proč olej nepatří do kuchyňského odpadu ani do záchodu?

Olej a voda nejdou dohromady. Fyzicky, ani chemicky. Zkrátka se nikdy nesmíchají. Jakmile se olej dostane do kontaktu s vodou, začne tuhnout. V trubkách se na něj nabalí různé nečistoty a postupně dochází k ucpávání kanalizace. Jak daleko to může zajít, ukazuje zpráva z Londýna z roku 2017.

Apokalyptická situace v Anglii

V roce 2017 prolétla médii zpráva o obří tukové hroudě (fatberg), která se usídlila v kanalizaci pod Londýnem. Na délku dosahovala 250 metrů a vážila 130 tun, což z ní dělalo největší tukovou hroudu v historii. Speciálním jednotkám trvalo téměř 3 týdny, než se jim podařilo ji úplně odstranit.

Pozor, sem olej také nepatří

Kanalizace ale není jediné místo, kde olej nemá co dělat. Nepatří ani do kompostu, ani do půdy. Ministerstvo životního prostředí varuje: i pár mililitrů oleje se v zemi může rozkládat týdny i několik měsíců. To ale není jediné nebezpečí. Značné riziko představuje také znečištění vody (ať už na povrchu nebo v půdě) a otrávení živočichů, kteří nejsou zvyklí na olejový odpad. Negativní vliv odpadů na životní prostředí se tímto ještě prohlubuje.

Pozor, olej ovšem nepatří ani do žlutého kontejneru. Celá várka plastu by jím byla znehodnocena a vyhozený odpad by se nedal využít na další recyklaci.

Kam s použitým olejem?

Teď už víte, že olej do odpadů nepatří. Tak kam ho tedy vylít? Na výběr máte z několika možností.

1) Olej vyhoďte do tuktejnerů

Tuktejnery jsou kontejnery obvykle černé barvy v kombinaci s oranžovou, které jsou speciálně určené pro odpad v podobě olejů a tuků. Nahoře mají kulatý otvor, kam olej v dobře uzavřené nádobě vyhodíte – ideální jsou například PET lahve.

2) Olej doneste do sběrného dvora

Pokud v okolí žádný tuktejner nemáte, můžete se vydat do sběrného dvora. I v tomto případě byste olej měli odevzdat v dobře uzavřené nádobě, aby nemohl vytéct.

Tím, že odpad dáte na správné místo, prokazujete přírodě velkou službu. Z vyhozených tuků se během recyklace stanou mazací a technické oleje nebo palivo pro výrobu energie. Velký zájem o tuk a olej mají také rafinerie, které z nich vyrábí metylester – důležitou součást pohonných hmot.

Za špatné třídění vám hrozí tučná pokuta

Pokud ovšem na pravidla nedáte a olej vylijete tam, kam nemáte, dopouštíte se přestupku. A to nejen proti přírodě. Každému, kdo nakládá s odpadem nelegálně, hrozí "pěkně mastná" pokuta do výše až 100 000 Kč. I proto se vyplatí použité kuchyňské tuky a oleje skladovat (ve flaškách nebo kanystrech) a následně je odnést na určené místo nebo snížit jejich spotřebu – třeba tak, že si pořídíte horkovzdušnou fritézu nebo budete používat olej ve spreji.

red

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Jaká je konečná cena za vytápění tepelným čerpadlem v bytovém domě?

Jaká je konečná cena za vytápění tepelným čerpadlem v bytovém domě?

Místo neekologického skládkování využijme odpadky pro výrobu tepla

Místo neekologického skládkování využijme odpadky pro výrobu tepla