Přeskočit na obsah

Vodou umíme plýtvat, umíme jí i šetřit?

O nás

Blog

Vodou umíme plýtvat, umíme jí i šetřit?

Vodohospodáři v posledních letech důrazně upozorňují na to, že pitné vody v České republice ubývá. Pokud s ní nezačneme šetřit již dnes, může se snadno stát, že budeme jednoho dne na suchu.

Hladiny podzemních vod v České republice se dlouhodobě snižují. Vinu na tom má nejen změna klimatu, která přináší lokální povodně a extrémní sucha, ale také nešetrný způsob, jakým se v české krajině s vodou již po mnoho desetiletí hospodaří. Čas na možná protiopatření se nám povážlivě krátí.

Podle statistik nemá na naší planetě přístup k pitné vodě více než jedna miliarda lidí a klimatické změny je přivádějí do stále svízelnější situace. Tento problém se přitom může rychle rozšířit i do dalších oblastí. Extrémně suchý rok 2020 ukázal, že se s nedostatkem vody můžeme z roku na rok potýkat i ve střední Evropě. Průměrný Čech spotřebuje 93 až 112 litrů vody denně, zatímco v nejchudších zemích musejí obyvatelé vystačit s pouhými 10 litry.

Možností jak šetřit s vodou je řada. V prvním kroku bychom měli důsledně zamezit spotřebě vody, která utíká bez užitku. Zda nám nekapou kohoutky, neprotéká toaleta nebo nedochází k únikům vody z porušeného vodovodního potrubí.

V dalším kroku se zaměřme na způsob, jímž vodu používáme. Úsporné baterie a sprchové hlavice, perlátory, sprchování místo koupele, mytí nádobí v myčce nebo alespoň v napuštěném dřezu, mytí zeleniny a ovoce v misce nebo hrnci, využívání celé kapacity pračky – to vše jsou možnosti, jak můžeme v našich domácnostech dosáhnout výrazného snížení spotřeby vody a finančních úspor.

K šetrnějšímu hospodaření s vodou přispěje také využívání tzv. šedé vody, tedy odpadní vody z domácnosti, která neobsahuje splašky. Pokud si pořídíte čističku šedé vody, získáte tzv. bílou vodu, kterou můžete využívat k zalévání květin nebo splachování. Udělejte si vlastní plán a budete sami překvapeni, kolik můžete ušetřit z rodinného rozpočtu.

red

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Mapa kvality ovzduší ČR aneb jak se nám tu dýchá

Mapa kvality ovzduší ČR aneb jak se nám tu dýchá

Fakturace za odebrané teplo nyní nově v kWh. Jak se v tom vyznat?

Fakturace za odebrané teplo nyní nově v kWh. Jak se v tom vyznat?