Přeskočit na obsah

V době pandemie produkujeme více odpadků

O nás

Blog

V době pandemie produkujeme více odpadků

Roční hlášení o produkci a nakládání s odpady se teprve bude podávat, ale již nyní je jasné, že Zvýšená produkce odpadků během pandemie koronaviru je v současnosti problémem všech obcí i velkých měst. V Praze vzrostlo v době koronaviru množství vyprodukovaného odpadu z domácností o 15 %. V některých místech v ČR v průběhu roku dosahoval nárůst dokonce až 25 %.

Lidé trávili více času doma díky home office a dětem na online výuce. Pandemie koronaviru tak změnila nejen životní styl, návyky, ale i složení odpadů. Nejvíce přibylo jednorázových obalů z plastů a papíru. U plastů šlo o větší spotřebu jednorázových obalů (sáčků, rukavic, krabiček z „okénkových“ jídel atp.). Samostatnou kapitolou vítězů skokanů roku se pak staly krabice a výplně balíčků z e-shopů. Řadu věcí si totiž občané nechávali doručovat přes internetové obchody, a to nejen před Vánoci. Kuriózní je fakt, že došlo i k nárůstu kovového odpadu díky plechovkám od piva a nápojů.

Zajímavým trendem se stalo uklízení. Díky nucenému volnu mnozí občané vyklízeli v průběhu roku domácnosti od starých věcí nebo rekonstruovali své byty a domy. Takový odpad se nehromadil bohužel jen v popelnicích, ale zůstával volně umístěný u kontejnerových stání a vznikla také řada černých skládek. Vyřazovalo se i oblečení, nádobí, textilie a vybavení interiérů. Bazary a odborná zařízení byla v době nouzového stavu zavřená, a tak nepotřebné věci často skončily pohozené, vedle popelnic nebo nevytříděné v odpadových nádobách.

V době koronaviru je proto o to více důležité dbát na to, aby se pytle s odpadky nebo vytříděným odpadem neodkládaly mimo samotné popelnice. I když je kontejner plný, je vhodnější vynesení odpadu odložit a neponechávat odpadky v jeho okolí. Je také důležité věnovat speciální pozornost likvidaci jednorázových ochranných pomůcek. Ty mají být vloženy do plastového sáčku a teprve poté vloženy do uzavíratelného silnostěnného plastového pytle tak, aby nemohlo dojít k případnému ohrožení nákazou pro zaměstnance Pražských služeb.

Během pandemie bohužel snahy o předcházení vzniku odpadu pokulhávají. Snažme se proto přemýšlet, jak i my můžeme přispět ke snížení produkce odpadu, důsledněji dodržovat jeho třídění, abychom za sebou nezanechávali zbytečně velkou ekologickou zátěž.

red

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Obnažená realita. Tepelná čerpadla peníze nešetří

Obnažená realita. Tepelná čerpadla peníze nešetří

Ovzduší v ČR je nejčistší za posledních 11 let, pořád je ale co zlepšovat

Ovzduší v ČR je nejčistší za posledních 11 let, pořád je ale co zlepšovat