Přeskočit na obsah

V době pandemie produkujeme více odpadků

O nás

Blog

V době pandemie produkujeme více odpadků

Roční hlášení o produkci a nakládání s odpady se teprve bude podávat, ale již nyní je jasné, že Zvýšená produkce odpadků během pandemie koronaviru je v současnosti problémem všech obcí i velkých měst. V Praze vzrostlo v době koronaviru množství vyprodukovaného odpadu z domácností o 15 %. V některých místech v ČR v průběhu roku dosahoval nárůst dokonce až 25 %.

Lidé trávili více času doma díky home office a dětem na online výuce. Pandemie koronaviru tak změnila nejen životní styl, návyky, ale i složení odpadů. Nejvíce přibylo jednorázových obalů z plastů a papíru. U plastů šlo o větší spotřebu jednorázových obalů (sáčků, rukavic, krabiček z „okénkových“ jídel atp.). Samostatnou kapitolou vítězů skokanů roku se pak staly krabice a výplně balíčků z e-shopů. Řadu věcí si totiž občané nechávali doručovat přes internetové obchody, a to nejen před Vánoci. Kuriózní je fakt, že došlo i k nárůstu kovového odpadu díky plechovkám od piva a nápojů.

Zajímavým trendem se stalo uklízení. Díky nucenému volnu mnozí občané vyklízeli v průběhu roku domácnosti od starých věcí nebo rekonstruovali své byty a domy. Takový odpad se nehromadil bohužel jen v popelnicích, ale zůstával volně umístěný u kontejnerových stání a vznikla také řada černých skládek. Vyřazovalo se i oblečení, nádobí, textilie a vybavení interiérů. Bazary a odborná zařízení byla v době nouzového stavu zavřená, a tak nepotřebné věci často skončily pohozené, vedle popelnic nebo nevytříděné v odpadových nádobách.

V době koronaviru je proto o to více důležité dbát na to, aby se pytle s odpadky nebo vytříděným odpadem neodkládaly mimo samotné popelnice. I když je kontejner plný, je vhodnější vynesení odpadu odložit a neponechávat odpadky v jeho okolí. Je také důležité věnovat speciální pozornost likvidaci jednorázových ochranných pomůcek. Ty mají být vloženy do plastového sáčku a teprve poté vloženy do uzavíratelného silnostěnného plastového pytle tak, aby nemohlo dojít k případnému ohrožení nákazou pro zaměstnance Pražských služeb.

Během pandemie bohužel snahy o předcházení vzniku odpadu pokulhávají. Snažme se proto přemýšlet, jak i my můžeme přispět ke snížení produkce odpadu, důsledněji dodržovat jeho třídění, abychom za sebou nezanechávali zbytečně velkou ekologickou zátěž.

red

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Bude mít Praha do deseti let o 45 % méně emisí?

Bude mít Praha do deseti let o 45 % méně emisí?

Mapa kvality ovzduší ČR aneb jak se nám tu dýchá

Mapa kvality ovzduší ČR aneb jak se nám tu dýchá