Přeskočit na obsah

Topná sezona začala. Lidé připojení na pražské teplárenské tepny nemusí mít důvod k obavám

O nás

Blog

Topná sezona začala. Lidé připojení na…

S klesajícími teplotami nastal čas a lidé začínají zapínat topení. Odstartovala tak topná sezona, která bude letos kvůli dopadům války na Ukrajině v některých ohledech mimořádná. Obyvatelé napojení na tepny pražské teplárenské soustavy však mohou být v klidu.

Podle dlouhodobých statistik přichází topná sezona obvykle v prvních dnech druhé poloviny září. Letošní rok tedy není v tomto ohledu žádnou výjimkou. Podle Teplárenského sdružení ČR se v prvních městech a obcích s nepříznivou předpovědí počasí – především na západě Čech a ve vyšších zeměpisných polohách – začalo topit už ve čtvrtek 15. září a od pondělí 19. září bude centrální vytápění zahájeno už v celé České republice kvůli citelnému ochlazení s poklesem průměrných denních teplot pod 13 °C. Teplárny však mohou vytápění i přerušit, pokud by se počasí změnilo a teploty by dlouhodobě vykazovaly k vyšším hodnotám.

Přestože příchod studeného počasí není v polovině září ničím výjimečným, zapíše se letošní topná sezona do historie kvůli výraznému omezení dodávek zemního plynu z Ruska a značnému nárůstu cen všech energetických komodit v důsledku války na Ukrajině. Teplárnám se zcela jistě podaří i za těchto velmi nepříznivých podmínek zajistit spolehlivé dodávky tepla pro domácnosti, instituce i průmyslové objekty. Problémů s dodávkami zemního plynu se nemusejí obávat ani odběratelé tepla napojení na tepny teplárenské soustavy v Praze, protože výroba tepla pro jejich domácnosti není na ruském plynu závislá. Více jak 90 procent tepla přichází napáječem z nedaleké elektrárny Mělník, o zbytek se postarají naše vlastní odpadky v ZEVO Malešice. Pokud budete chtít ušetřit, bude na vás, na jaký stupeň nastavíte doma termostatické hlavice na radiátorových ventilech.

V dosavadním průběhu letošního roku byla celková spotřeba tepla na vytápění v České republice o cca 15 procent nižší než loni. Oproti průměru za poslední desetiletí se jedná o 6% pokles. Další vývoj bude záviset na počasí v posledním letošním čtvrtletí. Podle vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu trvá otopné období od 1. září do 31 května následujícího roku. Zahájení, přerušení a ukončení dodávek tepla se řídí průměrnými denními teplotami venkovního vzduchu a předpovědí počasí.

red

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Nebezpečné odpadky – které to jsou a kam s nimi?

Nebezpečné odpadky – které to jsou a kam s nimi?

Jak na třídění separovaného sběru? I odpadky mohou vytápět Prahu

Jak na třídění separovaného sběru? I odpadky mohou vytápět Prahu