Přeskočit na obsah

Majitelé nemovitostí se loni stávali lovnou zvěří „energošmejdů“

O nás

Blog

Majitelé nemovitostí se loni stávali lovnou…


Správa domu bývá pro společenství vlastníků časově velmi náročná. Vyznat se ve změti zákonů a nových pravidel bývá kompli-kované i pro odborníky, navíc ne každý člen výboru má po práci náladu řešit jednání s úřady nebo stížnosti sousedů. Stále častěji se tak vlastníci obracejí na profesionály, kteří vše vyřeší za ně.

V Praze patří k největším správcům nemovitostí Stavební bytové družstvo Praha (SBD Praha), které se stará o více než 400 bytových domů. Svým klientům nabízí vedle správy společných částí domu také službu výkonu funkce statutárního orgánu, obsluhu datových schránek, energetický režim a další služby. „Právě dohled na energetický režim je mezi našimi klienty velmi oblíbený, protože zahrnuje nejenom rozúčtování služeb, ale také měření spotřeby a analýzu dat či doporučení, jak efektivněji nakládat s energiemi a médii,“ říká Martin Kroh, předseda představenstva družstva.

Některé úspory jsou jen na papíře

Nedávná energetická krize a skokově rostoucí ceny donutily řadu majitelů nemovitostí zamyslet se, jak za energie či dodávky tepla ušetřit a zda někde není „tráva zelenější“. Se svými dotazy a obavami se často obraceli a stále ještě obracejí i na SBD Praha. „Řekl bych, že panika už ale nyní začíná lehounce opadat. Vidíme to například na pozvolna klesajícím zájmu o fotovoltaiku a další alternativní zdroje, protože domy zjistily, že se ceny komodit, tedy plynu a elektřiny, umravňují a vracejí se do normálu, jakkoliv jsou stále násobně vyšší, než tomu bylo v roce 2020 a 2021,“ popisuje Martin Kroh.

Většina klientů SBD Praha na pravém břehu Vltavy využívá teplo a teplou vodu od Pražské teplárenské, ti na levém břehu pak mají smlouvu často uzavřenou se společností Veolia Enegie Praha. „Pokud budu hovořit o spolupráci s Pražskou teplárenskou, snad mohu říct i za klienty, že jsme se přes náročné období uplynulých měsíců úspěšně přenesli. Klíčová byla od počátku transparentní komunikace a průběžné konzultace. Klienti tak vždy věděli, co je čeká, měli k dispozici zdůvodnění změn a mohli se podle toho zařídit,“ uvádí Martin Kroh a dodává, že on osobně řadí Pražskou teplárenskou k nejlepším partnerům družstva.

"NÁM SE V DOBĚ KRIZE OSVĚDČILA SPOLUPRÁCE SE SKUPINOU VEOLIA, PROTOŽE PŘI NÍ SÁZELA NA TRANSPARENTNÍ KOMUNIKACI, VČASNÉ ZVEŘEJŇOVÁNÍ ZMĚN A PRŮBĚŽNÉ KONZULTACE SE ZÁSTUPCI VLASTNÍKŮ."

SBD Praha návazně na zkušenosti s energetickou krizí připravilo pro společenství vlastníků nabídku základních propočtů, na kolik by je skutečně vyšlo pořízení fotovoltaiky. Je to vstupní brána k zadání energeticko-ekonomického auditu bytového domu, jehož cílem je posoudit základní parametry bytového domu a zhodnotit možné cesty k dalším úsporám. Mnoho domů dnes zajímá, zda by instalací plynového kotle nebo tepelného čerpadla něco ušetřily ve srovnání s připojením na dálkové vytápění. Majitelé nemovitostí se totiž v uplynulém roce stávali oblíbenou lovnou zvěří „energošmejdů“, kteří začali místo nevý-hodných smluv na energie nabízet různé alternativní zdroje.

„Když jsme s klienty takové nabídky konzultovali, vždy jsme se nejprve podívali na to, zda u daného bytového domu není nejdříve možné optimalizovat spotřebu energií tak, abychom mohli s klidným svědomím říci, zda centrální zdroj tepla je, či není efektivní. Teprve potom jsme se začali zamýšlet nad alternativními zdroji,“ konstatuje předseda SBD Praha.

Klientů, kteří se pro přechod k alternativním zdrojům rozhodli, nakonec byly jen jednotky procent. „Poslední dům, u kterého jsme zajišťovali změnu, se naopak rozhodl přejít z alternativního zdroje do sítě Pražské teplárenské,“ říká Martin Kroh. Řada vlastníků totiž zjistila, že skutečné náklady na výrobu tepla a teplé vody jsou daleko vyšší, než dodavatel uváděl na letáku. Navíc si během zimy vyzkoušeli, že dodané tepelné čerpadlo nemusí na vytápění stačit nebo že na opravu plynového kotle se čeká dlouho a obyvatelé domu musí po celou dobu snášet teplotní diskomfort.

Jednou z posledních novinek, kterou SBD Praha pro své klienty připravuje, je online systém sledování a měření spotřeby energií a médií. Díky němu budou zástupci společenství vlastníků v každém okamžiku vědět, kolik vody a kolik tepla je na da-ném místě spotřebováno, a dokážou tak například lépe nastavovat zálohy plateb.

red

| Martin Kroh je dlouholetý předseda představenstva Stavebního bytového družstva Praha (od roku 2000), firmy poskytující služby správy bytových domů pro cca 270 subjektů zahrnující více jak 400 bytových domů.

Magazín HOT 2/2023

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Pořídit, či nepořídit tepelné čerpadlo?

Pořídit, či nepořídit tepelné čerpadlo?

Jsme stále odpovědnější?

Jsme stále odpovědnější?