Přeskočit na obsah

Češi hodně využívají dálkového vytápění, jak jsou na tom ostatní země?

O nás

Blog

Češi hodně využívají dálkového vytápění, jak…

Teplo bereme v Čechách jako samozřejmost. Své byty běžně vytápíme na 21 až 22 °C a neuvědomujeme si, že tomu tak není všude v Evropě. Jak je tomu jinde ve světě?

Británie je svou otužilostí pověstná, ale moc se neohřejeme v zimním období ani v jižní části Evropy. Vytápění zde často nemají řešené vůbec, přestože tam zimní teploty běžně klesají k nule.

Ohřejeme se naopak ve Skandinávii, kde stejně jako u nás fungují systémy centrálního zásobování teplem. Do rozvoje CZT výrazně investovalo například Dánsko, kde je tímto způsobem vytápěno zhruba 50 procent všech domácností, v Kodani pak dokonce více než 90 procent. Rozvinuté jsou i systémy CZT ve Finsku, Švédsku, Německu či Rakousku. Díky centrálnímu zásobování teplem si tepelný komfort užívá celkem 250 milionů Evropanů. Jde o nejpohodlnější systém vytápění. Jediné, co musejí zákazníci udělat, je otočit kohoutkem termostatického ventilu. O zbytek se postará Veolia, provozovatel systémů centrálního zásobování teplem. Dodavatel garantuje vysoký tepelný komfort, bezstarostnost a nepřetržitý monitoring provozu.

Za oceánem si bez centrálních rozvodů dnes nedokážeme představit například vytápění v New Yorku. V tomto případě se ale mnohdy nejedná o rozvody horké vody, ale páry.

red

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Recyklace vody jako nutnost?

Recyklace vody jako nutnost?

Co dělat, když vám soused kouří kamny pod okny…

Co dělat, když vám soused kouří kamny pod okny…