9. 8. 2023
Ze statistik vyplývá, že loni v České republice panovalo druhé nejchladnější počasí za posledních deset let. Znamená to zlomení trendu oteplování? A jaký vliv má teplota na dodávky tepla do našich domovů a na čistotu našeho ovzduší?
Průměrné teploty nebyly loni u nás, ale ani ve světě tak vysoké jako v mnoha předchozích letech. Průměrná teplota 8 °C byla v České republice jen o jednu desetinu vyšší než v roce v 2013, který patřil k nejstudenějším za poslední dobu.
Odborníci v této souvislosti ale podotýkají, že loňský rok vůbec neznamená obrat v dlouhodobém trendu oteplování a změny klimatu. Ten doprovázejí stále četnější extrémní jevy - vlny veder a sucha, zničující povodně nebo větrné katastrofy. Potvrzuje to i letošní zima, která je znovu relativně teplá. Meteorologové přitom pozorují trend teplejších deštivých zim už od 60. let minulého století.
Vývoj teplot v průběhu roku má vliv i na dodavatele tepla, jakým je Pražská teplárenská ze skupiny Veolia. Otopné období v Praze (liší se město od města i na tak malém území jako je Česká republika) sahá od září až do května, a zahrnuje tedy tři čtvrtiny roku. V otopném období je kritériem pro zahájení dodávek tepla pokles průměrné denní teploty venkovního vzduchu v příslušné lokalitě pod 13 °C ve dvou po sobě následujících dnech a předpověď počasí pro další den, která nedává naději na zvýšení teploty nad uvedenou hranici. Pro zákazníky, kteří dali souhlas s letním vytápěním, zajišťuje Pražská teplárenská navíc temperování jejich objektů za nepříznivého vývoje počasí i v létě.
Loňské nižší teploty tedy významně zvýšily nároky na vytápění, naštěstí většina metropole je vytápěna dálkově, takže tyto zvýšené nároky na dodavatele tepla se neprojevily na pražském ovzduší.
red
Sdílet