Přeskočit na obsah

Teploty loni klesly, trend oteplování však zůstává

O nás

Blog

Teploty loni klesly, trend oteplování však…

Ze statistik vyplývá, že loni v České republice panovalo druhé nejchladnější počasí za posledních deset let. Znamená to zlomení trendu oteplování? A jaký vliv má teplota na dodávky tepla do našich domovů a na čistotu našeho ovzduší?

Průměrné teploty nebyly loni u nás, ale ani ve světě tak vysoké jako v mnoha předchozích letech. Průměrná teplota 8 °C byla v České republice jen o jednu desetinu vyšší než v roce v 2013, který patřil k nejstudenějším za poslední dobu.

Odborníci v této souvislosti ale podotýkají, že loňský rok vůbec neznamená obrat v dlouhodobém trendu oteplování a změny klimatu. Ten doprovázejí stále četnější extrémní jevy - vlny veder a sucha, zničující povodně nebo větrné katastrofy. Potvrzuje to i letošní zima, která je znovu relativně teplá. Meteorologové přitom pozorují trend teplejších deštivých zim už od 60. let minulého století.

Vývoj teplot v průběhu roku má vliv i na dodavatele tepla, jakým je Pražská teplárenská ze skupiny Veolia. Otopné období v Praze (liší se město od města i na tak malém území jako je Česká republika) sahá od září až do května, a zahrnuje tedy tři čtvrtiny roku. V otopném období je kritériem pro zahájení dodávek tepla pokles průměrné denní teploty venkovního vzduchu v příslušné lokalitě pod 13 °C ve dvou po sobě následujících dnech a předpověď počasí pro další den, která nedává naději na zvýšení teploty nad uvedenou hranici. Pro zákazníky, kteří dali souhlas s letním vytápěním, zajišťuje Pražská teplárenská navíc temperování jejich objektů za nepříznivého vývoje počasí i v létě.

Loňské nižší teploty tedy významně zvýšily nároky na vytápění, naštěstí většina metropole je vytápěna dálkově, takže tyto zvýšené nároky na dodavatele tepla se neprojevily na pražském ovzduší.

red

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

I odpady mohou snižovat emise

I odpady mohou snižovat emise

Cirkulární ekonomika

Cirkulární ekonomika