Přeskočit na obsah

Kam s hromadou použitých roušek?

O nás

Blog

Kam s hromadou použitých roušek?

Je to již téměř rok, co se nedílnou součástí našeho života staly jednorázové roušky. Za dobu trvání koronavirové pandemie se staly denně používanou ochranou, logickým důsledkem je však i nová hromada komunálního odpadu, se kterým je nutné se vypořádat. Když s nimi naložíme správně, mohou nám dokonce ještě posloužit. Jak?

Když roušku správně vyhodíme do komunálního odpadu a nikoli do toho určeného k recyklaci nebo ji nespláchneme do záchodu, taková rouška bude v ZEVO Malešice (lidově Spalovna Malešice) bezpečně spálena a přeměněna na teplo, které naší teplárenskou sítí dodáváme do tisícovek domácností a průmyslových provozů.

Nesprávnou manipulací s použitými rouškami můžeme okolí pěkně zatížit. V ulicích Prahy se začaly válet jednorázové roušky, které nevytváří jen nepořádek. Fakticky jde totiž o kontaminované a tedy rizikové předměty, se kterými se musí vypořádat Pražské služby při čistění ulic. Další hrozbou jsou roušky spláchnuté do záchodu. Ty způsobují Pražským vodovodům a kanalizacím problém v čistírnách odpadních vod, protože technologie čistíren si s takovým odpadem neumí poradit. Při spláchnutí roušky do záchodu navíc hrozí ucpání kanalizace, a to nejen hlavní přípojky. Nejde o zanedbatelný kousek, délka stokové sítě v Praze je téměř 4 tisíce kilometrů a délka kanalizačních přípojek dosahuje přes tisíc kilometrů a na stokovou síť je napojeno přes milion obyvatel. Pokud se v kanalizaci spojí rouška s olejem, způsobí snížení průtočnosti stokové sítě a může dojít až k ucpání přípojky. Do záchodů nepatří roušky, ale ani vlhčené ubrousky, jejichž prodej se v krizovém období zvýšil dokonce čtyřnásobně.

A jak tedy s rouškami naložit? Roušky je nutné vyhodit pouze do černé popelnice. Nepatří ani do kontejnerů na tříděný odpad. I když jsou ušity z biomateriálů, nevhazujte je v žádném případě ani na kompost nebo do kontejnerů na bioodpad. Správným zacházením pomůžete naší přírodě, ulehčíte zatížení skládek, kde by se materiál rozkládal až desítky let, a ještě si s nimi čistě zatopíme.

red

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Češi hodně využívají dálkového vytápění, jak jsou na tom ostatní země?

Češi hodně využívají dálkového vytápění, jak jsou na tom ostatní země?

Fakturace za odebrané teplo nyní nově v kWh. Jak se v tom vyznat?

Fakturace za odebrané teplo nyní nově v kWh. Jak se v tom vyznat?