24. 2. 2021
Je to již téměř rok, co se nedílnou součástí našeho života staly jednorázové roušky. Za dobu trvání koronavirové pandemie se staly denně používanou ochranou, logickým důsledkem je však i nová hromada komunálního odpadu, se kterým je nutné se vypořádat. Když s nimi naložíme správně, mohou nám dokonce ještě posloužit. Jak?
Když roušku správně vyhodíme do komunálního odpadu a nikoli do toho určeného k recyklaci nebo ji nespláchneme do záchodu, taková rouška bude v ZEVO Malešice (lidově Spalovna Malešice) bezpečně spálena a přeměněna na teplo, které naší teplárenskou sítí dodáváme do tisícovek domácností a průmyslových provozů.
Nesprávnou manipulací s použitými rouškami můžeme okolí pěkně zatížit. V ulicích Prahy se začaly válet jednorázové roušky, které nevytváří jen nepořádek. Fakticky jde totiž o kontaminované a tedy rizikové předměty, se kterými se musí vypořádat Pražské služby při čistění ulic. Další hrozbou jsou roušky spláchnuté do záchodu. Ty způsobují Pražským vodovodům a kanalizacím problém v čistírnách odpadních vod, protože technologie čistíren si s takovým odpadem neumí poradit. Při spláchnutí roušky do záchodu navíc hrozí ucpání kanalizace, a to nejen hlavní přípojky. Nejde o zanedbatelný kousek, délka stokové sítě v Praze je téměř 4 tisíce kilometrů a délka kanalizačních přípojek dosahuje přes tisíc kilometrů a na stokovou síť je napojeno přes milion obyvatel. Pokud se v kanalizaci spojí rouška s olejem, způsobí snížení průtočnosti stokové sítě a může dojít až k ucpání přípojky. Do záchodů nepatří roušky, ale ani vlhčené ubrousky, jejichž prodej se v krizovém období zvýšil dokonce čtyřnásobně.
A jak tedy s rouškami naložit? Roušky je nutné vyhodit pouze do černé popelnice. Nepatří ani do kontejnerů na tříděný odpad. I když jsou ušity z biomateriálů, nevhazujte je v žádném případě ani na kompost nebo do kontejnerů na bioodpad. Správným zacházením pomůžete naší přírodě, ulehčíte zatížení skládek, kde by se materiál rozkládal až desítky let, a ještě si s nimi čistě zatopíme.
red
Sdílet