Přeskočit na obsah

Jak nenaletět při volbě vytápění?

O nás

Blog

Jak nenaletět při volbě vytápění?

Nabídky alternativních dodavatelů vytápění si spočítejte vždy raději dvakrát. Některé firmy zamlčují část nákladů a záměrně lžou.

V kampaních některých alternativních dodavatelů se objevují podezřele nízké ceny energií. Nabízejí vytápění pomocí tepelných čerpadel nebo lokálních plynových kotelen. Někteří dokonce tvrdí, že je lepší investovat místo do zateplení rovnou do tepelných čerpadel. Jejich byznys vzroste, vám zůstanou oči pro pláč a v bytě zima, neboť tepelné čerpadlo pracující s nízkým teplotním spádem není schopné nezateplený dům účinně vytopit. Jede s ním naplno elektrokotel, který pořádně provětrá vaši peněženku.

Jaká je konečná cena za vytápění?

Některé společnosti nabízejí „výhodný“ plyn a slibují nezávislost po odpojení od centrálního zdroje. Ti, kteří se nechají takovou nabídkou zlákat, se mohou naopak velmi lehce stát rukojmími extrémních výkyvů cen plynu na světových trzích. V Praze se to již v některých městských částech stalo. S turbulentními cenami je navíc třeba počítat i u elektřiny, takže i při kalkulaci tepelných čerpadel. V informačních letácích tyto společnosti často uvádějí jen částečné informace týkající se konečné ceny vytápění. Obsahují zpravidla jen náklady na elektrickou energii nutnou na provoz vlastního tepelného čerpadla nebo u plynových kotelen pouze na nákup plynu bez započtení všech dalších nákladů spojených s provozem.

Ceny teplárenských společností, jako je Pražská teplárenská, poskytujících teplo formou dálkového vytápění, jsou cenami komplexními. Zahrnují všechny skutečné náklady včetně 10% DPH a řídí se vyhláškami Energetického regulačního úřadu.

V tabulce uvádíme modelový příklad bytového domu s 24 domácnostmi, jejichž roční spotřeba tepla na vytápění a ohřev vody je 500 GJ, což znamená cca 21 GJ na byt, který kalkuluje cenu tepla vyrobeného tepelným čerpadlem. Jsou zde uvedeny i důležité položky, které vstupují do konečné ceny za GJ. Konečná cena vytápění zatepleného domu tepelným čerpadlem je tak kolem 1 100 Kč/GJ, což představuje více než 22 tisíc korun na jeden takový byt ročně.

  

Náklady na vytápění tepelným čerpadlem v bytovém domě

24 bytových jednotek, spotřeba 500 GJ/rok

Kč včetně DPH

Jednorázové náklady celkem

2 110 000

Dodávka a montáž zařízení

2 070 000

Posílení jističe (500 Kč/A) - správní poplatky

40 000

Provozní náklady, v přepočtu za jednu jednotku tepla (Kč/GJ)

1065

Náklady na elektrickou energii

697 

Promítnutí pořizovacích nákladů do ceny tepla

281

Servis, opravy, údržba, obsluha, revize (Tepelné čerpadlo+topení+ohřev vody)

87

Shrnutí

Odhad ročních nákladů za bytový dům celkem

Náklady za jednu jednotku tepla (Kč/GJ)

Náklady na 1 bytovou jednotku

532 589

1 065

22 191

Tabulka obsahuje modelové příklady s orientačními cenami a náklady. Výše jednotlivých položek se může lišit podle provedení pro jednotlivé domy. Údaje nezahrnují náklady na odpojení od CZT, pokud budete odpojovat váš bytový dům od CZT, počítejte s náklady (projektová dokumentace, zemní práce, stavební úpravy, demontáž aj.) ve výši 0,5-1,5 mil Kč v závislosti na délce rušené přípojky.

Kde ušetřit

Hledáte jako správní hospodáři možnosti úspor při dálkovém vytápění? Oslovte nejdříve svého stávajícího dodavatele a společně se zamyslete nad možnostmi, kde ušetřit: například zda máte správně nastavené parametry ve vaší smlouvě o dodávkách tepla či zda máte optimálně vyregulovanou vnitřní otopnou soustavu. Jsou to detaily, ale mohou vést k velkým úsporám.

Podrobné a nezkreslené informace o problematice vytápění v bytových domech vám poskytnou odborníci z Pražské teplárenské ze skupiny Veolia. Rádi s vámi celou problematiku krok po kroku proberou, ať už se jedná o srovnání nákladů na teplo, nebo faktory, které teplo a jeho konečnou cenu ovlivňují.

Na co si dát pozor?

  • náklady na palivo – elektřinu pro TČ (pohon kompresoru, pomocná zařízení)
  • investiční náklady na pořízení zdroje
  • náklady na tzv. inženýring (zpracování projektové dokumentace, vyřízení stavebního povolení, vypracování hlukové studie, a další)
  • náklady na stavební a technologické úpravy
  • náklady na údržbu, servis, obsluhu zařízení
  • náklady na navýšení jističů
  • náklady spojené s úvěrem na realizaci zařízení

   

Máte zájem o konzultaci?

Kontaktujte Pražskou teplárenskou:
tel.: 266 751 111
ptas@ptas.cz

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Pražská teplárenská slaví třicítku!

Pražská teplárenská slaví třicítku!

Aplikace EPU řeší overturismus, výletníkům ukáže méně známé krásy české přírody

Aplikace EPU řeší overturismus, výletníkům ukáže méně známé krásy české přírody